B.A.R.F. czyli RAW – krótkie objaśnienie.
W diecie surowej “RAW” (z ang.) wyróżnić można kilka typów. Tak więc mamy tu R.M.B. (Raw Meaty Bones) czyli dietę kostną, W.P. (czyli podawanie całych ciał zwierząt drobnych, wraz ze skórą/piórami i wnętrznościami) oraz B.A.R.F. Dieta R.M.B. nie jest optymalna ze względu na duże braki składników odżywczych i zbyt dużą ilość kości. Dieta W.P. jest najbardziej optymalna pod warunkiem, że mamy możliwość podawania ciał zwierząt żyjących w sposób naturalny. Natomiast B.A.R.F. jest możliwie najdokładniejszym odwzorowaniem diety dzikich psowatych.
RAW jest dietą surową, dostosowaną do specyficznych potrzeb danego gatunku. Oparta na składnikach naturalnych, nie przetworzonych lub jak najmniej przetworzonych. W przypadku mięsożernego psa wszystkie składniki podajemy na surowo. Dieta RAW nie jest „nowomodą”, tak naprawdę jest stara jak świat, a na pewno istnieje od momentu pojawienia się na Ziemi psowatych. Nowe są jedynie próby nazwania oraz opisania takiego właśnie sposobu żywienia, stojącego w sprzeczności z tak naprawdę wymysłem ostatnich dziesięcioleci – karmami komercyjnymi.Na dietę RAW składa się mięso czyli mięsień szkieletowy, wraz z otaczającymi tkankami – łączną (błony, ścięgna), tłuszczową oraz kostną i chrzęstną, podroby – narządy wewnętrzne nie będące tkanką mięśniową, a także serce i ozór. Kości, tłuszcz zwierzęcy – zarówno tłuszcz podskórny oraz skóry jak i tłuszcz okalający narządy wewnętrzne.
Dodatkiem do diety są jaja, suplementy i zioła oraz niewielka ilość warzyw i owoców. Produkty zwierzęce w diecie RAW to 80-100% pokarmu. Wiele psów nie chce jeść warzyw i owoców, nie zmuszamy ich do tego. Naturalna, surowa i odpowiednia dla psów dieta wyklucza zboża (i produkty zbożowe takie jak makarony, płatki itd.) oraz produkty z wysoką zawartością skrobi (np. ziemniaki). W diecie tej nie podajemy tłuszczów roślinnych, roślin krzyżowych, kapustnych, strączkowych i motylkowych. W roślinnej części jadłospisu znajdują się warzywa lokalne i sezonowe, w niewielkiej różnorodności.
Ilości pokarmu oraz skład procentowy dopasowywać należy do konkretnego psa w konkretnym momencie jego życia. Wszystkie modyfikacje diety powinny odbywać się w zakresie restrykcyjnych zasad:
– elementy z dużą ilością kości do 30%
– podroby do 25% przy czym ilość wątroby powinna oscylować wokół wartości 5% całej dawki pokarmu
– maksymalnie 20% to część roślinna
– resztę stanowi mięso wraz z przerostami łącznotkankowymi i tłuszczem.
Zarówno ogólna ilość pokarmu, jak i skład miski zależą od wieku i wielkości psa, jego aktywności, stanu zdrowia, stanu fizjologicznego (np. ciąża i laktacja), warunków życia, pory roku itd. Wszystkie powyższe czynniki powodują, że raz ustalony jadłospis podlegać musi ciągłym zmianom dokonywanym na bieżąco tak, aby dieta zawsze jak najlepiej odpowiadała wymaganiom konkretnego organizmu w każdym momencie jego życia.
Osobną grupą składników diety są suplementy będące naturalnymi dodatkami mającymi na celu uzupełnienie diety w te związki, które są niedoborowe ze względu na przemysłowy chów zwierząt oraz niemożność zapewnienia w diecie wszystkich elementów ciała (np. oczy, mózg, krew, tarczyca itd.).
Suplementy dzielimy na dwie grupy:
– obowiązkowe – algi, drożdże browarnicze, źródło kwasów omega 3 [LW1] oraz krew
– dodatkowe, stosowane według potrzeb (MSM, tauryna, l-karnityna, zioła).
Najlepszym pokarmem naszych psów są całe ciała zwierząt żyjących w sposób naturalny. Niestety ze względu na problem z dostępnością oraz ze względu na komplikacje pojawiające się przy podawaniu takiego pokarmu, musimy skupiać się na składaniu tego ciała ze składników dostępnych.
Bardzo istotną kwestią diety RAW jest jakość wybieranych składników. Należy unikać produktów z nielegalnych źródeł, tanich, niskiej jakości (elementy tuszy nie nadające się do spożycia dla człowieka) o nieprzyjemnym zapachu . Mogą one stanowić poważne zagrożenie mikrobiologiczne oraz parazytologiczne nie tylko dla zwierząt, ale także dla zamieszkujących wraz z psem ludzi. Taką samą zasadę ograniczonego zaufania należy stosować przy wyborze suplementów. Powinny być one czyste, dobrze opisane a przede wszystkim powinny być sprzedawane w oryginalnych opakowaniach i być dedykowane zwierzętom domowym, towarzyszącym.
Dieta RAW choć na początku wydaje się trudna, skomplikowana, czaso- i pracochłonna, a także kosztowna, jest tak naprawdę bardzo prosta, intuicyjna, nie wymaga ani poświęcania dużej ilości czasu ani specjalnej organizacji życia.
Można ją stosować zawsze, w każdych warunkach (na wakacjach także) i u każdego psa. Koszty zawsze zależą od sprytu życiowego i logistyki właściciela psa. Trudno mówić czy jest taniej czy drożej od karm komercyjnych, gdyż zależy to od tego z jaką karmą będziemy to porównywać (karma ze średniej półki wyjdzie taniej w większości wypadków). Na pewno jednak tańsze są koszty opieki medycznej będącej konsekwencją diety opartej na wysoko przetworzonych, ubogich pokarmach fortyfikowanych syntetycznymi dodatkami mineralnymi i witaminowymi.
Korzyści z diety RAW to przede wszystkim zdrowie psa – tylko dobrze odżywiony organizm może być silny i piękny.
Oczywiście zawsze wymieniane są przede wszystkim takie korzyści jak czyste zęby i oddech pozbawiony nieprzyjemnego zapachu, ładniejsza sierść, więcej wigoru, lepsza sylwetka. Wszystkie wymienione są tak naprawdę tylko efektem kosmetycznym tego co dzieje się wewnątrz organizmu…
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, a nawet wszystkiego na temat diety RAW, pozostań ze mną! Wszystkie podstawy znajdziesz także w mojej książce ”W zgodzie z naturą”.